ПОЗИЦІЯ УКРВУГЛЕПРОФСПІЛКИ ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ № 12209
Верховною Радою України 21 листопада 2024 року схвалено у першому читанні поданий Урядом проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема, осіб з інвалідністю», реєстр. №12209.
Розглянувши зазначений законопроект Укрвуглепрофспілка направила звернення до голови Комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової.
У зверненні зазначається наступне.
….Укрвуглепрофспілка виступає категорично проти прийняття законопроекту №12209 у запропонованій редакції.
На чисельні звернення профспілкових організацій з різних регіонів України, враховуючи який резонанс у шахтарському суспільстві викликав зазначений законопроект, Укрвуглепрофспілка вимагає виключити із законопроекту № 12209 норми, які скасовують або погіршують норми щодо соціального захисту працівників у соціальному страхуванні від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання.
Щодо скасування норми про призначення пенсій по інвалідності
Законопроект № 12209 виключає норми щодо призначення пенсій по інвалідності та доповнюється нормами щодо запровадження щомісячної страхової виплати у зв’язку зі стійким обмеженням працездатності.
Виплата призначатиметься і виплачуватиметься за умови, якщо особа працює і з урахуванням отримуваного заробітку (крім осіб з повною втратою працездатності та ще деяких категорій осіб), що в більшості є гіршим порівняно з діючим законодавством.
У перспективі це негативно відобразиться на галузі в цілому і призведе до відтоку працівників, у першу чергу молодих кадрів.
Таким чином, запропонована в такій редакції норма стосовно щомісячної страхової виплати замість виплати пенсій по інвалідності не покращує, а навпаки безпідставно погіршує рівень соціальної захищеності працівників, які працюють на важких роботах і роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці.
Тому для потерпілих на виробництві необхідно зберегти призначення пенсії по інвалідності та існуючу щомісячну страхову виплату.
Щодо розміру одноразової страхової виплати потерпілому.
Законопроектом № 12209 пропонується для потерпілих осіб на виробництві, яким не встановлено стійке обмеження працездатності, виплачувати одноразову виплату в розмірі 30 % від базової величини, що зменшує розмір виплати для осіб, у яких втрата працездатності більше 30 %.
Стосовно щомісячної страхової виплати непрацездатним членам сім’ї у разі смерті потерпілого.
Законопроектом скасовується норми щодо призначення щомісячних страхових виплат для дітей та інших непрацездатних членів сім’ї ї у разі смерті потерпілого.
На сьогодні, діюче законодавство передбачає, що сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом ділення частини заробітної плати потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість таких осіб.
Максимальний розмір не може перевищувати сім розмірів мінімальної заробітної плати.
Стосовно допомоги на поховання.
Законопроектом № 12209 скасовується норми щодо відшкодування витрат на поховання у разі смерті потерпілого.
В діючому законодавстві передбачено, що у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрати на його поховання несе уповноважений орган управління у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (нині не більше ніж 10 406 грн)
Стосовно обчислення стажу роботи за період, пов’язаний зі стійким обмеженням працездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.
Законопроект № 12209 не передбачає зарахування до пільгового стажу, а лише до страхового, період, пов’язаний зі стійким обмеженням працездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.
Таким чином, запропоновані зміни суттєво погіршують соціальну захищеність людей, які працюють на важких роботах та роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, і викликають справедливе обурення у шахтарському середовищі.
Сайт Укрвуглепрофспілки https://www.prupu.org/news/24889/